Tlakový spínač: co to vlastně je?
Tlakové spínače jsou spínače mechanického nebo elektronického typu , které jsou ovládány změnou tlaku daného média. Tato aktivace způsobí, že tlakové spínače zapínají a vypínají elektromotory . Pro kontrolu plynných látek, jako je stlačený vzduch, a kapalných látek, jako je. Jako voda se používají. Praktická zařízení dnes nalezneme především v oblasti techniky stlačeného vzduchu a označují se jako kompresorové tlakové spínače , tlakové spínače stlačeného vzduchu nebo jednoduše spínače pro kompresory . Praktické regulátory tlaku se také často používají v oblasti vodní techniky - tam se jim říká tlakové spínače vody nebo spínače tlaku vody. Tlakový spínač domácí vodárny . V principu fungují oba typy spínačů podobně: Spínání závisí na tlaku v kotli nebo nádrži. Spínač přebírá funkci, že není podkročena dolní hodnota tlaku a není překročena horní hodnota. Pokud tomu tak je v jednom nebo druhém tlakovém rozsahu, motor kompresoru nebo čerpadla se zapne nebo vypne.
Jak funguje tlakový spínač?
Kompresorové tlakové spínače pracují na jednoduchém mechanickém principu: Se zvyšujícím se tlakem se tzv. membrána ve spínači roztáhne až k hornímu spínacímu bodu a rozepne tak spínací kontakty. Motor, který se spíná přes tlakový spínač, se pak vypne při předem definovaném (vypínacím) tlaku. Vzhledem k tomu, že membrána je vystavena protitlaku prostřednictvím pružiny, expanze se při poklesu hodnoty tlaku snižuje a okruh opět uzavře. To je případ, kdy je dosaženo spodního bodu zpětného přepnutí a reguluje, že se motor kompresoru znovu zapne a nádoba se znovu naplní. Tlakový spínač kompresoru tedy slouží jako řídicí centrum pro automatické zapínání a vypínání. Prakticky: U mnoha modelů lze přes pružinu přednastavit určitý zapínací a vypínací tlak. V závislosti na tlakovém spínači lze hodnoty, které lze nastavit, zobrazit v příslušném tlakovém diagramu: Níže uvedený příklad ukazuje, že při vypínacím tlaku 4 bary lze nastavit zapínací tlak mezi 1,8 a 3,2 bar.

Obrázek: Tlakový spínač Tlakový diagram na příkladu MDR 5/5
Nastavení tlakového spínače kompresoru: Je to tak snadné!
Jakmile jsou požadovány tlakové body, které jsou mimo přednastavení tlakového spínače, vyvstává jednoduchá otázka: Jak se tlakový spínač nastavuje? Nebo jinak: Jak změnit zapínací a vypínací hodnotu tak, aby vyhovovala individuálním požadavkům? To nejdůležitější hned na začátku: Kdykoli provádíte nastavení na vašem vypínači, musíte z bezpečnostních důvodů vypnout kompresor. Nastavení spínače přitom musí probíhat pod tlakem. Vlastní proces nastavení se pak provádí seřízením pružin v tlakovém spínači. V závislosti na modelu tlakového spínače to lze provést pomocí očkového klíče nebo pomocí ručního kola v tlakovém spínači. Pokud nastavíte pouze hlavní tlačnou pružinu, hodnoty zapnutí a vypnutí se proporcionálně změní. Pokud chcete upravit rozsah mezi hodnotami, musíte otočit šroubem pro nastavení diferenciálu. Před a po přenastavení je nejlepší zkontrolovat spínací body pomocí manometru. Upozornění: Individuální nastavení je možné pouze v definovaném rozsahu příslušného regulátoru tlaku.
Podívejte se jak snadno nastavit tlakový spínač Condor MDR3
První pomoc při problémech s kompresorem: Může to být tlakový spínač!
Tlakový spínač je řídicím centrem vašeho kompresoru! Špatně nastavený spínač tedy může rychle vést k nežádoucím problémům s kompresorem. Bohužel některé závady nelze vždy okamžitě vysledovat zpět k regulátoru tlaku: Pokud si například všimnete, že se motor vašeho kompresoru přehřívá, může to mít několik příčin: podpětí, špatné kontakty nebo porucha fáze mohou vést k přehřátí. Ale spouštěčem může být i příliš časté přeřazování! Řešením by zde bylo: zkontrolovat spínací body a v případě potřeby znovu nastavit tlakový spínač kompresoru. Můžete to udělat sami v několika jednoduchých krocích!
Pochopte technické termíny související s tlakovými spínači kompresoru: Přehled
tlakový spínač napájení
Výkonové tlakové spínače se používají při požadavku na vyšší výkon. Jsou k dispozici pro střídavý a třífázový proud, pro vzduch a vodu, s různými variantami přírub, spínacími schopnostmi motoru a tlakovými rozsahy.
ovládací tlakový spínač
Řídicí tlakové spínače přebírají monitorovací a řídicí funkci a mají nižší proudové spínací chování než výkonové tlakové spínače. Existují spínače s přepínacími nebo otevíracími/zavíracími kontakty.
příruba
Otvory nebo přípojky ve spodní části tlakového spínače se nazývají příruby. Příruby jsou obvykle vyrobeny z tlakově litého hliníku. Rozlišuje se hlavní tlaková přípojka a další otvory např. pro tlakoměry.
střídavý proud
Střídavý proud je označení pro elektrický proud, který pravidelně mění svou polaritu nebo směr. Jednofázový střídavý proud je v domácnostech běžný.
třífázový proud
Třífázový proud je zkratka pro třífázový střídavý proud, který se skládá ze tří jednotlivých střídavých proudů. Hovorově se také mluví o vysokonapěťovém proudu.
Přetlakový ventil (EV)
Na tlakovém spínači jsou namontovány pojistné ventily. Ty mají za úkol při vypnutém kompresoru odvětrat stlačený vzduch z potrubí do nádrže, aby se pak mohl motor znovu rozběhnout bez zatížení.
Spouštěcí pojistný ventil (AEV)
Spouštěcí pojistné ventily jsou namontovány na tlakovém spínači jako alternativa k pojistnému ventilu. Jejich úkolem je také chránit motor. Protože se ventil zavírá se zpožděním, je navíc podporován proces spouštění.
zapínací tlak
Zapínací tlak je nižší hodnota tlaku, při které regulátor tlaku uzavře okruh a motor kompresoru se opět rozběhne.
vypínací tlak
Horní hodnota tlaku se označuje jako vypínací tlak. Okruh je přerušen tak, aby zásobník stlačeného vzduchu nepřekročil horní hodnotu tlaku.
hystereze
U tlakových spínačů termín hystereze popisuje rozdíl mezi horním a dolním bodem sepnutí, tedy rozdíl mezi spínacím a vypínacím tlakem.
Najděte správné relé ochrany motoru: Tlakový spínač Condor
Ne všechny tlakové spínače jsou dodávány s ochranným spínačem motoru - lze je objednat samostatně jako příslušenství. Tabulka níže ukazuje, jaký elektrický proud by mělo mít relé ochrany motoru v kombinaci s výkonem motoru kompresoru.
Relé ochrany motoru: |
Výkon motoru: |
|
Proud: |
1,1KW - 1,5KW |
--> |
2,4 - 4,2 ampér |
2,2kW - 3,0kW |
--> |
4,0 - 7,0 ampérů |
2,2KW - 4,0KW |
--> |
6,1 - 10,3 ampér |
5,5kW - 7,5kW |
--> |
11-18 ampér |